Podle čeho mám LED žárovku vybrat ?

  • Závit

Ještě před srovnáním vlastností jednotlivých LED žárovek je dobré si ujasnit, jakou patici má Vaše svítidlo. Z dlouhodobých zkušeností víme, že ne vždy je tento faktor zákazníkovi jasný. Na níže uvedeném obrázku jsou nejčastěji užívané patice (na trhu se objevují i další typy):

patice LED žárovky

Pokud si nadále nejste jisti Vaší paticí, tak nás neváhejte kontaktovat na emailové adrese anebo přineste starou žárovku do naší kamenné prodejny a my Vám rádi poradíme.

  • Typ svítidla

Dále je důležité si prohlédnout svítidlo a ujistit se, že se Vámi vybraná žárovka umístí do svítidla. Pokud máte např. skleněné pohárky, žárovka se nemusí vejít do pohárku kvůli velkému průměru kloboučku anebo může neesteticky vykukovat z pohárku.

  • Barva stěn

Důležité je také brát v potaz barvu pokoje. Čím tmavší je pokoj, tím více lumenů budete potřebovat. Je dobré tento faktor brát v úvahu, protože můžete být zklamaní tím, že u Vašeho souseda LED žárovka krásně osvítila bíle vymalovaný obyvák a u Vás v tmavě vymalovaném obyváku je osvětlení mnohem menší.

 

Výběr podle jednotlivých vlastností LED žárovek:

  • Světelný tok 

Jednotkou světelného toku je Lumen (lm). Mezi Lumenem a Wattem je jistá souvislost. Světelný tok nám udává užitečné světlo, které vidíme. Watt poukazuje i na neužitečné, neviditelné světlo (např. infračervené). Je tedy dobré se při výběru orientovat podle lumenů. Z našich zkušeností víme, že lidé chtějí spíše slyšet ekvivalent žárovky. Každá námi prodávaná žárovka má na krabičce podle právních předpisů uvedený i ekvivalent žárovky, z kterého si můžete odvodit jestli žárovka splňuje Vaše požadavky.

  • Vyzařovací úhel

Obyčejná žárovka vyzařuje světlo do všech směrů (pokud odmyslíme patici žárovky). Takže pokud má obyčejná žárovka 40W 490lm, tak se tento světelný tok vyzáří kolem dokola žárovky (360°). Pokud má například LED žárovka vyzařovací úhel 160° a světelný tok 490lm, tak se tento světelný tok vyzáří pod úhlem 160°. Z toho plyne, že vyzařovací úhel má velký vliv na osvětlení místnosti a velikost plochy, na kterou světlo dopadne. Čím větší je vyzařovací úhel, tím větší plochu LED žárovka osvítí.

  • Teplota světla

Barevná teplota neboli teplota chromatičnosti je další velice důležitý aspekt, na který by měl zákazník při svém výběru zaměřit pozornost. Barevná teplota udává jaký barevný odstín bude mít vyzařované světlo. Zjednodušeně řečeno určuje jestli světlo bude jasně bílé až modré nebo žluté až oranžové. Pokud se na chvilku zamyslíte, tak snadno zjistíte, že i slunce mění po celý den svoji chromatičnost. Pro porovnání barevné teploty byla vytvořena stupnice barevné teploty, která charakterizuje spektrum bílého světla a udává se v Kelvinech (K). Tato stupnice byla vytvořena, protože na subjektivnost lidského oka se nedá spolehnout. I když je bílý papír osvětlen jinou barvou než bílou, stále se nám zdá bílý a oko mu přiřadí svoji barevnou teplotu.

Dále je ukázaná stupnice barevné teploty a jednotlivé příklady:

 chromatičnost

Barevná teplota ovlivňuje jak estetické vnímání prostředí, tak i duševní klid.

TeplotaPříklad výskytu
1 200 K svíčka
2 800 K běžná žárovka, slunce při východu a západu
3 000 K studiové osvětlení
5 000 K obvyklé denní světlo, zářivky
5 500 K fotografické blesky
6 000 K jasné polední světlo
7 000 K lehce zamračená obloha
8 000 K oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra)
10 000 K silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez slunce

 

  • Index podání barev CRI (Color rendering index)

Je schopnost daného světelného zdroje reprodukovat barvy v porovnání s ideálním, nebo denním světlem. Nabývá hodnoty 100 - 0. Čím je index nižší, tím větší je zkreslení barev.